بازی و سر گرمی

تربیتی...اموزشی....سرگرمی.....

چگونه با کودکم رفتار کنم××هرگونه برداشت از مطالب وب(چون ساعتها تو نت هستم و این مطالب و جمع اوری میکنم اسم وبلاگ مهمه) با ذکر منبع بلامانع است

معرفی کتاب داستان کودکان

[تصویر: attachment.php?attachmentid=23487&st...1310471865] سری کتاب های "قصه های فرانکلین "از کتاب قصه های آموزنده و مفید برای کودکان هست که هم نقاشی های زیبایی داره و هم قصه هاش کمی طولانی تر هست.

نویسنده کتاب:پالت بورژوا

دارنده ی لوح سپاس از ششمین جشنواره ی کتابهای آموزشی رشد

____________________________________________________________

[تصویر: attachment.php?attachmentid=23488&st...1310472695] کتاب "دایرِة المعارف کودکان "کتابی بسیار مفید با مطالب آموزنده به زبان ساده برای کودکان.
نویسنده:لورکامبورناک ،فرانسوا دوگیبر

مترجم:مهدی ضرغامیان


کتاب های مشابه :دایرة المعارف چرا ای شگفت انگیز - پاسخ به چرا های من -فرهنگ فارسی کودک -

_________________________________________________________________
[تصویر: 1973-disneyland-records-robin-hood-story-and-songs.jpg] کتاب بعدی:

کتاب رابین هوود

اثر: جان کالینز

____________________________________________________________

مي مي ني (12جلدي)
[تصویر: 8202L.jpg] نوشته:
ناصر كشاورز[کتابها] مجموعه کتاب های "می می نی"قصه هایی است که به صورت شعر می باشد و درباره بچه میمون بازیگوشی است که داستان های زیبایی را بیان می کند.
در هر کتاب رفتار خاصی از "می می نی"سر می زند و یا حادثه ای برای او پیش می آید که در نهایت نکته مفیدی را به او یاد می دهد.

قسمتهایی از اشعار کتاب:
دندونای می می نی
درد می کنه خرابه
چرا؟الان می گم من
قصه ش تو این کتابه....

[تصویر: 2521971422061736991152412491509786242170233.jpg]

کی می دونه می می نی

الان دلش چی می خواد؟

-یه بستنی چوبی

وای،دهنم آب افتاد...

[تصویر: 1651736812398471082124464193229402498536.jpg]

به به چه توپ خوبی

مامان برام خریده

ببین چه گرد و نرمه!

خیلی مدل جدیده...

[تصویر: 14021021514419711716919616655140102219345940.jpg] 

[ دوشنبه 24 مرداد 1390 ] [ 13:27 ] [ مامان مریم ] [موضوع : بازی و سر گرمی] [ ]
کلک های مادرانه

 

هوا گرم است و اگر ساکن تهران باشید، برای بیرون رفتن با فرزندتان ممکن است نیاز به ماسک شیمیایی هم پیدا کنید! بنابراین مجبورید خیلی از ساعات روز را در خانه بگذرانید. برای این که خانه ماندن برای خودتان و کودکتان شبیه یک حبس کوتاه مدت نشود، بازی های خانگی راه بیندازید.

 

کلک های مادرانه

 

برای این ماه چند بازی با حلقه هولاهوپ معرفی میکنم. هولاهوپ اسم همین حلقه های پلاستیکی رنگی است که برای لاغری دور کمر میچرخانند. به جز این که از این حلقه می توانید برای بازگشت به روزهای خوش هیکلی پیش از بچه داری استفاده کنید، چند بازی هم با آن برای بچه تان بسازید. اگر کودک یک تا سه ساله دارید، بسته به سن او در کی فاصله مناسب از حلقه بنشینید، حلقه را روی زمین بگذارید و از کودکتان بخواهید چیزی مثل توپ یا لیوان پلاستکیی یا جورب گلوله شده را توی حلقه بیندازد. اول چند بار خودتان این کار را بکنید، تا یاد بگیرد و هر بار موفق شد، برایش هورا بکشید و در حد گل تیم ملی تشویق اش کنید.

 

 

 

اگر کودک تان راه افتاده و تعادل دارد، حلقه را روبه روی او بگیرید و از او بخواهید از داخل آن رد شود. برای بچه های بزر گتر (دو ساله) می توان حلقه را بالاتر از سطح زمین گرفت و بچه های بزر گتر (سه ساله و بیشتر) میتوانند در حد شیرهای سیرک ژانگولر اجرا کنند! مثلا از داخل حلقه ای که آن را مثل پاندول تکان می دهید، رد شوند یا از تویش شیرجه بروند روی بالشهایی که آن طرف حلقه چیده اید.

 

 

 

حلقه را با یک نخ به سقف منگنه کنید (یا به یک لوستر محکم گره بزنید) و دو طرف آن بنشینید و توپ را از توی آن برای هم پاس بدهید. اگر حلقه تان قطعه قطعه است، حلقه را کمی کوچک کنید (با برداشتن چند تا از قطعات) و آن را به کودکتان بدهید تا آن را ایستاده نگه دارد و هل بدهد تا مثل چرخ بچرخد. این کار را کودک زیر 3 سال بعید است بتواند انجام دهد. اگر چند خرده ریز به حلقه ببندید که صدا کند (چند تا دکمه یا زنگوله) بیشتر هم خوش می گذرد.

 

 

 

کلک های مادرانه

 

همه مادرها میدانند که بیرون بردن بچه ها یک مشکل است و برگرداند آنها به خانه ده مشکل. بچه ها میتوانند 3 ساعت تمام بی وقفه زیر آفتابی که مغز استخوان را هم خشک میکند، بدوند و از سرسره ها بالا بروند و زمین بخورند و توی خاکها غلت بزنند و از میله ها آویزان شوند و دست آخر وقتی به او م یگو یید «خب دیگه پسرم/ دخترم وقتشه بریم خونه... » خودشان را روی خاکها پرت کنند و در حالی که انگار به آنها خبر حبس ابد داده اید، جیغ بزنند که: «نه! یه دیقه دیگه هم بمونیم! یه دیقه دیگه... » و این یک دقیقه ها هرگز تمام نمیشود، چون یک دقیقه بعد دوباره همین تراژدی عینا تکرار میشود.

 

این کلک چند بار بیشتر نتیجه نمیدهد و تعداد بارهایی که میشود از آن استفاده کرد، بستگی به سن فرزندتان دارد. برای کودک دو ساله تان میتوانید تا دهها بار هم از این روش استفاده کنید، چون آنها هنوز کلکهای دنیای بزرگها را کشف نکرده اند، اما کودک 8 ساله تان حداکثر یک یا دو بار گول چنین روشی را میخورد.

 

گاهی، وقتی مهمان دارید یا بوی غذای سوخته تان تا پارک سر کوچه هم رسیده، از این کلک استفاده کنید. چیزی چند متر آن طر فتر را با هیجانی که خودتان را هم به وجد بیاورد، نشان بدهید و بگویید «وای! اون دریچه فاضالب رو ببین! میدونی اگه بری روش، چی میشه؟ » و او را تا آ نجا ببرید. تا او بخواهد متوجه شود که رفتن روی دریچه فاضلاب او را به سرزمین عجایب نخواهد برد، هدف بعدی را چند متر دورتر از پارک و نزدیکتر به خانه (یا ماشین) نشانه بروید: «آخ آخ آخ! مورچه های اونجا یه کشتی ساختن که داره توی آب باغچه ها غرق میشه، بیا بریم کمکشون! » و برای نجات مورچه های فرضی بدوید!

 

 

 

به همین ترتیب بخشی از مسیر تا خانه یا ماشین را بروید. لازم نیست تا در خانه این کارها را تکرار کنید. وقتی به قدر کافی از محدوده خطر (یعنی پارک) دور شدید، دوباره همان مامان منطقی شوید و به او گوشزد کنید که وقت رفتن به خانه است. یادتان باشد این کلک چند بار بیشتر نتیجه نمیدهد و تعداد بارهایی که میشود از آن استفاده کرد، بستگی به سن فرزندتان دارد. برای کودک دو ساله تان میتوانید تا دهها بار هم از این روش استفاده کنید، چون آنها هنوز کلکهای دنیای بزرگها را کشف نکرده اند، اما کودک 8 ساله تان حداکثر یک یا دو بار گول چنین روشی را میخورد.

 

 

 

tebyan.net

 

[ سه شنبه 11 مرداد 1390 ] [ 13:41 ] [ مامان مریم ] [موضوع : بازی و سر گرمی] [ ]
موزش چپ و راست از طریق بازی

موزش چپ و راست از طریق بازی

   

 

همان طور که شما کاربران عزیز می دانید قرار است هرهفته تعدادی از بازی های کودکانه را در سنین مختلف در بخش خانواده ارائه نماییم.
عروسک خیمه شب باز

 

یک عروسک خیمه شب بازی انتخاب کنید (نوعی که به شما اجازه ی استفاده از انگشت شست، اشاره و میانی را می دهد، نوع بسیار خوبی است).

 

به کودک سه ساله ی خود همه ی چیزهایی را که عروسک خیمه شب بازی با دست هایش می تواند انجام دهد نشان دهید: دست زدن، تکان دادن و نوازش کردن، هم چنین چیزهایی که عروسک خیمه شب بازی می تواند با سرش انجام دهد: تکان دادن سر، با سر بله گفتن و با سر نه گفتن را به کودکتان نشان دهید.

 

شعر زیرا را بخوانید. وقتی که هر بخشی از شعر را می خوانید صدایتان را بلند یا آهسته کنید:

 

عروسک خوبم، میتونی دست هاتو به هم بزنی، دست هاتو به هم بزن، دست هاتو به هم بزنی

 

(با صدای عروسک) بله، من میتونم دست هامو به هم بزنم

 

دست ها رو به هم بزن، دست ها رو به هم بزن(دست های عروسک را به هم بزنید)

 

با این بازی مهارتهای حرکتی ظریف تقویت می شود.

 

بینی های اسرار آمیز

 

1- چند عکس نمای نزدیک از صورت بچه های فامیل و آشنایان که کودکتان آن ها را می شناسد، بگیرید.

 

2- پس از این که فیلم ظاهر شد هر کدام از عکس ها را با یک کاغذ بپوشانید (قاب بگیرید) به نحوی که تنها بینی کودک قابل مشاهده باشد.

 

3- این فعالیت را به صورت گروهی انجام دهید.

 

به کودکتان یکی از عکس های قاب گرفته شده را نشان دهید.

 

از کودکتان بخواهید حدس بزند که این بینی متعلق به چه کسی است.

 

حالا قاب عکس را بردارید: این عکس، مریم است.

 

این فعالیت را می توانید با گوش ها، چشم ها و دیگر قسمت های صورت انجام دهید. و به تقویت تمیز بینایی او کمک کنید.

 

ظرف های (بطری های) جالب

 

1- ظرف های بزرگ شفاف را از آب پر کنید.

 

2- از رنگ های غذایی برای تغییر رنگ آب در هر ظرف استفاده کنید تا هر کدام از بطری ها به یک رنگ درآید.

 

3- از کودک بخواهید تا با ریختن آب رنگی به داخل فنجان های اندازه گیری یا بطری های کوچک به اکتشاف بپردازد.

 

4- پولک های رنگی یا اقلام مشابه را به آب رنگی اضافه کنید.

 

به منظور افزایش حرکت محتویات داخل بطری، آن ها را تکان دهید، بچرخانید، یا وارونه سازید.

 

بطری ها را با مواد قابل اندازه گیری از قبیل سکه ها یا گیره های کاغذ پر کنید.
نقاشی صورت

 

سمت چپ طلوع خورشید، سمت راست رنگین کمان

 

1- با استفاده از یک قلم موی نقاشی به کودک نشان دهید که سمت چپ و راست بدن کجاست.

 

2- با استفاده از یک قلم موی نقاشی یک خال زرد رنگ روی گونه ی چپ، دست یا ساعد چپ و یک خال قرمز رنگ روی گونه، دست یا ساعد راست ترسیم کنید.

 

3- با استفاده از قلم موی نقاشی یک رنگین کمان یا طرح های دیگر با رنگ زرد بر روی گونه، دست یا ساعد چپ ترسیم کنید.

 

4- با استفاده از قلم موی نقاشی یک رنگین کمان یا طرح های دیگر با رنگ قرمز بر روی گونه، دست یا ساعد راست ترسیم کنید.

 

5- طرح های دیگری را با استفاده از رنگ زرد یا قرمز ترسیم کنید. هنگامی که با استفاده از قلم موی نقاشی، نقاشی می کنید از کلمات چپ و راست استفاده کنید.

 

6- برای پاک کردن نقاشی یا گریم از روی پوست از کرم صورت و حوله های کاغذی نرم استفاده کنید.

 

 

 

طرح ها یا تصاویر دیگری که حاکی از سمت چپ و راست بدن است بر روی زانوها، انگشتان پا، پا و زانوها بکشید.

 

یک پای کودک را بر روی یک ورق کاغذ A4 قرار دهید و دور پا را با خودکار بر روی کاغذ علامت بگذارید. سپس آن را ببرید. همین کار را برای پای دیگر کودک انجام دهید. سپس با استفاده از این دو جای پا، چند جای پای کاغذی دیگر درست کنید. نیمی از آن ها را با رنگ زرد و نیمی دیگر را با رنگ قرمز، رنگ آمیزی کنید. این جای پاهای کاغذی رنگی را بر روی فرش قرار دهید. از کودک بخواهید که پای چپ خود را بر روی جا پاهای زرد رنگ و پای راست خود را بر روی جا پاهای قرمز رنگ بگذارد. با این بازی کودک چپ و راست بدن خود را بهتر می شناسد و تجسم فضایی بهتری پیدا می کند .

 


تبیان

 

[ شنبه 21 خرداد 1390 ] [ 20:47 ] [ مامان مریم ] [موضوع : بازی و سر گرمی] [ ]
بازی، مدرسه مهارت یابی

بازی، مدرسه مهارت یابی

   

 

بازی، طبیعی ترین فعالیت بچه هاست. از طریق بازی کودکان خود را نشان می دهند. دنیای خود را کشف می کنند و دوباره آن را می آموزند. اگر چه ممکن است بازی را فقط در حد سرگرم کردن، شاد کردن و تفریحی برای بچه ها قلمداد کنیم ولی فعالیتی بسیار مهم برای کودکان می باشد.

 

از طریق بازی کردن، کودکان بسیاری از مهارت هایی را که در بزرگسالی به آن نیاز دارند یاد می گیرند. بازی مهارت های زبانی و استدلالی کودکان را تقویت کرده، باعث تفکر آزاد و مستقل در آن می باشد و در حل مشکلات به آنها کمک می نماید. بازی کردن به کودکان کمک می کند تا بیشتر بر رفتار خود تمرکز کرده و آن را کنترل نمایند. به وسیله بازی کردن کودکان به کشفیات مختلف پی می برند. قضاوت و استدلال کردن را می آموزند و خلاقیت را فرا می گیرند و در نتیجه فرآیند فکری خود را به تدریج که رشد می کنند بهبود می بخشند.

 

پیشرفت هایی که اخیرا در تحقیقات مغزی شده است، نشان می دهد که تجارب اولیه فرد اثر بسیار زیادی در رشد مغز دارد. بازی کردن بخش حیاتی این تجارب اولیه می باشد.

 

بازی نه فقط در کودکان ایجاد نشاط می نماید بلکه به آن ها یاد می دهد تا دنیای خود و جای خود را در آن بیابند. از طریق بازی در محیط امن بچه ها موفقیت را تجربه می کنند. نقش های مختلف را بازی می کنند و مسئولیت رفتار خود را به عهده می گیرند و با دیگران ارتباط برقرار می کنند.
بازی

 

فواید بازی

 

- بازی به کودکان احساس قدرت و کنترل کردن می دهند.

 

- به تخیلات آن ها کمک می کند.

 

- به آن ها اجازه تحقیق و تکرار کردن می دهد.

 

- به گستره بیشتر توجه و دقت آن ها کمک می کند.

 

- دلبستگی های عمیق تر آن ها را ترغیب می نماید.

 

- فعالیت مورد دلخواه آن هاست.

 

- بچه ها نقش های گوناگون را تمرین می کنند.

 

- ساختار زبانی آن ها را بهبود می بخشد.

 

- از همه مهم تر باعث «شادی و نشاط» در آن ها می شود.

 

نکاتی در مورد بازی کردن با کودکان

 

- فارغ از کارهای خانه از «بودن با کودک» لذت ببرید. توجه خود را به او معطوف کنید.

 

- با او تماس چشمی داشته باشید و خود را تا سن او پایین بیاورید.

 

به وسیله بازی کردن کودکان به کشفیات مختلف پی می برند. قضاوت و استدلال کردن را می آموزند و خلاقیت را فرا می گیرند و در نتیجه فرآیند فکری خود را به تدریج که رشد می کنند بهبود می بخشند.

 

- ابتدا گوش کنید، عکس العمل نشان دهید و سپس پاسخ دهید.

 

- مهارت های ارتباطی را مدل سازی کنید.

 

- افکار و احساسات خود را صمیمانه با کودک در میان بگذارید. بچه ها، زود ریا کاری را احساس می کنند.

 

- کودک را تشویق کنید تا نظرات خود را هنگام بازی مطرح کند. حتماً گوش کنید و برای آنچه می گویید ارزش قایل شوید.

 

- بگذارید بازی را او رهبری کند.

 

- او را با هم سن و سالان و دوستان دیگرش مقایسه نکنید.

 

- بیشتر به آنچه خود انجام می دهید توجه داشته باشید و کمتر به این که او کاری را درست انجام می دهد یا نه.

 

- برای او خاطره بسازید. لحظات شاد و موفقیت هایی را که به دست می آورد ثبت کنید.

 

ابزار بازی باید:

 

- بی خطر و مناسب سن او باشد.

 

- مناسب کاربردهای مختلف باشد.

 

- به اندازه کافی قابل انعطاف و مناسب پیشرفت ذهنی و جسمی او باشد.

 

- مهارت های کلامی او را تقویت کند.

 

- احساس مثبت مهارت داشتن، در او ایجاد نماید.

 

- کاری کنید تا بازی بتواند فعالیت هایی نظیر همکاری، کمک و سهیم شدن را به او بیاموزد.

 

- فرصت هایی را جهت حل مسائل فراهم آورید.

 

- توجه داشته باشید که برای یک کودک، کار در حقیقت همان بازی کردن می باشد.

 

 

 


ماهنامه کودک

 

[ شنبه 21 خرداد 1390 ] [ 20:37 ] [ مامان مریم ] [موضوع : بازی و سر گرمی] [ ]
بازی های پنج دقیقه ای در کلاس

بازی های پنج دقیقه ای در کلاس

   

 

بازی های کوتاه و به قول معروف پنج دقیقه ای، راه های مناسبی برای شروع یا خاتمه یک درس می باشند. با انجام آنها در آغاز کلاس، می توانید یک فضای مثبت، ایجاد کرده و در خاتمه کلاس می توانید احساس هیجان از درسی را که خواندند، در کودکان ایجاد کنید.

 

بهترین این بازی ها، آنهایی هستند که برای انجام شان نیاز به زمینه چینی طولانی و وسایل بخصوص نباشد. در اینجا به چند نوع از این بازی ها اشاره می کنیم:

 

 

 

در گوشی گفتن

 

کودکان را به دو گروه تقسیم کنید و هر گروه به صف بایستند، طوری که رو به کلاس باشند. در گوش هر یک از نفرات اول هر ردیف، یک کلمه زمزمه کنید. حال جلوی کلاس بایستید و مسابقه را شروع کنید: " حرکت " اولین نفر هر ردیف برگشته و همان کلمه / جمله را در گوش پشت سری خود زمزمه می کند. او نیز برگشته و به نفر پشتی خود می گوید. به همین ترتیب تا آخرین نفر. به محض اینکه آخرین نفر، آن کلمه / جمله را شنید، به سمت معلم می دود و آن را به او می گوید. اولین گروهی که این کار را تمام کند برنده است.

 

نوشتن با پا

 

این بازی را ابتدا خودتان انجام دهید تا کودکان یاد بگیرند. یک قسمتی از جلوی کلاس که در دید همگان است را انتخاب کنید. حال بپرسید: " این چه حرفی از الفبا است؟ "

 

سپس به حالت آن حرف الفبا راه بروید کودکان حدس بزنند: حرف " ر " است؟ یا حرف " و " است؟ حال از داوطلبان بخواهید به جلوی کلاس آمده و همان حرکت را برای بقیه بچه ها انجام دهند.

 

 

 

گمشده را پیدا کن

 

این بازی برای تمرین صفات مطلق، صفات تفضیلی و عالی، مناسب است. کودکان را به گروه های کوچک تقسیم کنید. حال هر گروه در مورد یک شی موجود در کلاس، جملاتی بیان می کند. به عنوان مثال: " اون شی کوچکتر از یک میز است- اون آبی است. اون بزرگترین شی در طبقه کتابخانه است. وقتی گروه ها آماده شدند، به ترتیب جملات خود را بیان می کنند. بقیه کلاس با سوالاتی که می پرسند سعی در پیدا کردن آن شی مورد نظر می کنند " آیا اون، جعبه است؟ آیا اون کتاب داستان است؟ "

 

 

 

نقاشی در هوا

 

این بازی را ابتدا خود انجام دهید با انگشت اشاره خود یک حیوان در هوا بکشید. کودکان با دقت نگاه می کنند و حدس می زنند: " اون نهنگه؟ " اولین کسی که درست حدس بزند، به جلوی کلاس آمده و بازی را ادامه می دهد.

 


بازی

 

لب خوانی کردن

 

تعدادی کلمه / جمله بنابر سطح درسی کودکان انتخاب کنید و آنها را با آنها تمرین کنید. حال یکی از آن کلمات / جملات را بدون صدا و با حرکت لب ها ادا کنید. از کودکان بخواهید که حدس بزنند آن چیست. حال از بقیه بخواهید به نوبت همین کار را انجام دهند.

 

 

 

سبد میوه

 

این یک بازی فوق العاده برای تمرین گروه های مختلف لغات از قبیل رنگ ها، حیوانات، میوه ها، اعداد، پوشاک و ... است. از کودکان بخواهید دایره وار بنشینند. از 2 تا 3 کلمه استفاده کنید و به هر یک از کودکان یکی را بگویید. مثلاً سیب، موز، هلو حال معلم در وسط دایره می ایستد و یک کلمه را بلند می گوید. هر یک از کودکان که آن کلمه را داشتند، از جا بلند شده و سریع جاهایشان را با هم عوض می کنند. معلم هم در این میان با زرنگی، جای یکی از آنها می نشیند. اون کودکی که بیرون ماند، به داخل دایره آمده و همان بازی را ادامه می دهد.

 

 

 

کی از همه بزرگتره؟

 

با این بازی صفات عالی را تمرین کنید. از سه کودک بخواهید به جلوی کلاس بیایند. به آنها بگویید که می خواهید ببینید کدامیک از همه بلندتر هستند. آنها با ایستادن بر روی پنجه پا سعی می کنند بلندترین باشند. حال از بقیه بخواهید بلندتر و بلندترین را بگویند. بازی را با لغات و صفات دیگر ادامه دهید " کوتاه، چاق، لاغر، بزرگ، تند،... "

 

همچنین از این بازی ها مابین درس و برای رفع خستگی با کسالت کودکان نیز می توانید استفاده کنید . تعدادی کلمه / جمله بنا بر سطح درسی کودکان انتخاب کنید و آنها را با آنها تمرین کنید.

 


تبیان

 

[ شنبه 21 خرداد 1390 ] [ 20:34 ] [ مامان مریم ] [موضوع : بازی و سر گرمی] [ ]
بازی حتی قبل از سه ماهگی

بازی حتی قبل از سه ماهگی

 

 

مقدمه :همه می دانیم كه "بازی" ، مهمترین ، خطیرترین وسرنوشت سازترین "كار" یك خردسال یا یك كودك است . پس بدانید كه بی ارزش تلقی كردن آن ، ارمغانی جز حسرت و "آه" در پی نخواهد داشت .

 

دانشمندان و متخصصان دریافته اند كه چگونه تجربیات پس از تولد ، " اتصالات " واقعی مغز انسان را تعیین می كند . در این مقاله قصد داریم نحوه ی چگونه بازی كردن با نوزادان را برایتان معرفی كنیم ، باشد كه موثر افتد :

 

نوزادان

 

 

 

*هر روز ، روزی چند بار نوزادتان را بغل بگیرید ، به عقب و جلو حركت دهید و برایش با صدای آرام شعر بخوانید . لازم نیست حتما شعرتان شعربچگانه باشد ، آنچه مهم است آهنگ موزون و ریتم دلنواز آن است . بین خواندن ، سر ، گونه یا انگشت هایش را ببوسید و با همان آهنگ بگوئید :"دوستت دارم " . بچه ها از آواز خواندن خوششان می آید و بعدها كه زبان باز كردند ، سعی خواهند كرد صداهایی را كه شنیده اند تقلید كنند .

 

 

 

* این سه عمل را هیچگاه ، در هیچ شرایطی فراموش نكنید : "بغل " ، "بوسه " و گفتن عبارت : "دوستت دارم " . ظرفیت كودك در كنترل احساسات ، به تجربه ها و رابطه های اولیه ی زندگی او بستگی دارد . هرچه طفل را بیشتر بغل كنید ، نوازش دهید و در آغوش بگیرید ، وقتی كه بزرگ تر شد ، احساس امنیت و استقلال و اعتماد به نفس بیشتری خواهد كرد .

 

* نوزادتان را روی دو دست قرار دهید و كمرش را ماساژ دهید ، پاها و دست هایش را بمالید . نوزاد از این كار لذت فراوانی می برد .

 

* دانشمندان و متخصصان دریافته اند كه چگونه تجربیات پس از تولد ، " اتصالات " واقعی مغز انسان را تعیین می كند

 

*وقتی نوزادان در رحم هستند ، می توانند صدای انسان ها را تشخیص بدهند . بنابر گفته های محققان و متخصصان مغز ، وقتی كه نوزادی صدای آشنایی را می شنود ، ضربان قلبش افزایش می یابد و این نشان می دهد كه او احساس امنیت و شادی می كند . نوزادانی كه تنها چهار روز از تولدشان گذشته است ، می توانند یك زبان را از زبان دیگر تشخیص دهند و به زودی به صداهای همه توجه نشان می دهند. وقتی كه با صدای آهسته صحبت می كنید ، نوزادتان احساس آرامش و رضایت می كند . آوازی با صدای بلند و سپس آهسته بخوانید . به واكنش نوزادتان نسبت به دو صدای مختلف ، دقت كنید .

 

* وقتی ماشین لباسشوئی یا ظرف شوئی در حال كار است ، نوزادتان را در مقابل آن قرار دهید . صدای این وسایل برای او آرامش بخش است زیرا شبیه اصواتی است كه در رحم مادر می شنیده است . نوزادان به تكرار صدای این وسایل و چرخش آنها واكنش طبیعی نشان می دهند .

 

*در هنگام شیر دادن ، حواستان به تلویزیون و تلفن و غیره نباشد . با نوزادتان حتما "تماس چشمی مستقیم " برقرار نمائید و دست و پایش را نوازش كنید . "تماس مستقیم چشمی " ، باعث تامین وابستگی اطمینان بخشی است كه كودك برای رشدش بدان نیاز دارد . یك جا بایستید و به چشم هایش نگاه كنید ، لبخند بزنید و بینی خود را به بینی او بمالید . با نگاه كردن به چشم های كودك ، نگه داشتن او نزدیك خودتان و پاسخ دادن به صداهایی كه از خود درمی آورد ، با او ارتباط برقرار كنید .

 

"تماس مستقیم چشمی " ، باعث تامین وابستگی اطمینان بخشی است كه كودك برای رشدش بدان نیاز دارد . یك جا بایستید و به چشم هایش نگاه كنید ، لبخند بزنید و بینی خود را به بینی او بمالید . با نگاه كردن به چشم های كودك ، نگه داشتن او نزدیك خودتان و پاسخ دادن به صداهایی كه از خود درمی آورد ، با او ارتباط برقرار كنید

 

* برای تكامل بخشیدن به بینایی و شنوایی كودكتان از حالت های مختلف چهره و صداهای متفاوت استفاده كنید : نوزاد را در مقابل صورت خود با فاصله ی 40 سانتی متری قرار دهید و همراه با آوازی درباره ی چشم ، چشمك بزنید . مهم نیست شعرتان حتما وزن و قافیه داشته باشد ؛ می توانید فقط با صدایی شاد و هیجان آور بگوئید : " چشم ، چشم ، من چشم دارم ، این چشم منه " . بعد زبانتان را درآورید و شعری درباره ی زبان بخوانید . می توانید دهانتان را كج و معوج كنید و با لب هایتان صداهای زیر و لب درآورید . بعد از آن به سراغ اعضای صورت او بروید . بینی كوچكش را ببوسید و بگوئید : بینی ، تو بینی داری ، بینی ات قشنگ است ، من بینی ات را می بوسم " . بعد گوش ، گونه ، لب ، ... او را ببوسید و برایش شعر بخوانید . این اعمال باعث شكوفا شدن مغز یك طفل در بازتاب نسبت به محیطش می گردد .

 

*یك شی رنگی جذاب مثل جغجغه یا تسبیح را در مقابل چشمان نوزادتان قرار دهید . وقتی مطمئن شدید دارد به شی نگاه می كند ، آنرا آرام به راست و چپ حركت دهید و نوزادتان را تشویق كنید با چشم هایش آن را دنبال كند .گاهی شی را به نزدیك دستانش ببرید و از او بخواهید آنرا بگیرد و تكان دهد . بالای تخت خواب ، در محل تعویض پوشك نوزاد ، یا بالای صندلی اش ، با روبان های رنگی ، عروسك یا جغجغه هایش را آویزان كنید و مدام تكان بدهید. می توانید یك بادكنك قرمز براق از سقف تا نزدیكی زمین آویزان كنید ؛ طوری كه دستتان به آن برسد ، اما دور از دسترس نوزادتان باشد . در حال تعویض پوشك ، بادكنك را به آرامی حركت دهید . كودكتان مجذوب این كار خواهد شد . طولی نمی كشد كه او دستش را جلو می برد تا بادكنك را لمس كند .حتی می توانید عكس خانواده ی خود ، تصویر یك منظره ی دل انگیز یا اشكال هندسی ساده با رنگ های شاد و براق را بر روی مقوایی چسبانده و از سقف آویزان كنید .

 

* كودك را بخوابانید و انگشت سبابه ی خود را در دستش بگذارید . مطمئنا او دست شما را با دستان كوچك خود خواهد گرفت . بگوئید : " به به چه پسر قوی ای دارم " ، " دخترك زرنگ من ! " . حالا دستتان را آرام به راست و چپ ، بالا و پائین حركت دهید . این عمل به مغز كودك كمك می كند تا هماهنگی بین چشم و دست را تحول بخشد .

 

*دستان خود را محكم زیر بغل كودكتان بگذارید و او را ایستاده نگه دارید و به اصطلاح بخواهید تا او "پا بدهد " . نوزاد را به پشت بخوابانید T مچ پایش را بگیرید و زانوهایش را خم و صاف كنید .حواستان باشد نوزادتان را بیش از حد خسته و كلافه نكنید . ورزش مداوم نوزاد ، عضلات او را نقویت می كند و آنرا برای راه رفتن در آینده آماده می سازد .
نوزادان

 

* بچه ها تماشای سایه ها را دوست دارند . نور چراغ خواب اتاقش را طوری تنظیم كنید كه بر روی دیوار مقابل تختش سایه ایجاد كند . بهتر است سایه ها متحرك باشند .مثلا سایه ی عروسك های آویزان شده كه هرازگاهی تكانشان می دهید . حتی می توانید خودتان با انگشتان دست یا با دو دست ، سایه ایجاد كنید .این سایه های متحرك ، به افزایش رشد بینائی كودكتان كمك خواهد كرد .نورون های بینایی از حدود دو ماهگی شروع به شكل گیری می كنند . تحریك كردن دید نوزاد به ایجاد اتصالات بینایی كمك می كند .

 

 

 

* نوزادتان را در معرض حس های مختلف قرار دهید : نرمی ( حوله) ، زبری (فرش) لیزی ( پارچه ی ساتن ) . این ها را آرام و با شیوه ای محبت آمیز به دست كودك بمالید و همراه با آن شعر حوله ی نرم ، فرش زبر ، ... را بخوانید . به نوزادتان فرصت دهید تا بوهای مختلف را تجربه كند . یك شاخه گل خوشبو (بهتر است گرد نداشته باشد مثل گل مریم ) را به بینی اش نزدیك كنید و بگوئید : " به به چه بوی خوبی " . یك نارنگی یا خیار تازه قاچ شده هم برای امتحان بد نیست . آنچه نوزادان می بینند و استشمام می كنند ، موجب برقراری اتصالات مغز می شود ؛ مخصوصا اگر این تجربه ها به شیوه ای محبت آمیز ، پیوسته و قابل پیش بینی روی دهد .

 

* نوزاد به پشت بخوابانید و به دقت هر دو پای او را بكشید ، تا جایی كه صاف شود . بعد به آرامی به كف پایش ضربه بزنید . تقویت كردن عضلات ران نوزاد برای سینه خیز رفتن و راه رفتن او در آینده مهم است .

 

 

 

**در مقاله ی بعد شیوه ی بازی با كودكان "زیر یك سال "را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

 

 

 

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

 

[ شنبه 21 خرداد 1390 ] [ 20:32 ] [ مامان مریم ] [موضوع : بازی و سر گرمی] [ ]
بهترین اسباب‌بازی ها کدام اند

بهترین اسباب‌بازی ها کدام اند

   

 

یكی از مهم‌ترین كارهای بچه‌ها در زندگی بازی است و سرگرم شدن با اسباب‌بازی‌ها. در واقع آنها همیشه از داشتن اسباب‌بازی‌های مختلف و رنگارنگ لذت برده و شاد می‌شوند. علاوه بر این لذت و شادی، كودكان با استفاده از آنها و همراه بازی‌ها و سرگرمی‌های خود، نكات مهمی را نیز می‌آموزند.

 

کودک

 

به تازگی یك گروه تحقیقاتی اسامی بیش از 60 اسباب‌بازی را كه می‌تواند برای كودكان خطرآفرین باشند، منتشر كرده است. این اسباب‌بازی‌ها می‌توانند خطراتی را نظیر خفگی و یا آسیب‌هایی در ناحیه سر و صورت و چشم‌ها به‌دنبال داشته باشند. این موسسه همچنین اسامی 11 نوع اسباب‌بازی را كه در سال 2003 باعث مرگ چند كودك زیر 5 سال شده‌اند اعلام كرده است كه همگی این موارد در اثر خفگی با قطعات كوچك اسباب‌بازی‌ها بوده است. همان اسباب‌بازی‌هایی كه پدر و مادرها با هزار عشق و علا‌قه برای فرزندانشان خریده‌اند. از آنجایی كه تمام این اتفاقات ممكن است برای كودكان ما هم پیش بیاید بهتر است با نكاتی در مورد بازی كودكان آشنا شوید.

 

 

 

توپ‌ها و اسباب‌بازی‌های كشیدنی یا هل دادنی برای كودكی که می‌تواند چهار دست و پا حركت كند یا راه برود، بسیار سرگرم‌كننده‌اند

 

در هنگام خرید اسباب‌بازی شما باید به مواردی مثل استاندارد بودن اسباب‌بازی و تناسب اسباب‌بازی با سن كودك توجه كنید؛ برای این منظور، توجه به این چهار نكته را فراموش نكنید:

 

* توانایی فیزیكی كودك برای بازی با وسیله موردنظر

 

* توانایی كودك برای درك چگونگی بازی با اسباب‌بازی

 

* نیاز و جاذبه كودك به اسباب‌بازی‌های مختلف در سنین مختلف

 

* ایمنی خود اسباب‌بازی به تنهایی

 

 

 

به‌طور كلی می‌توان اسباب‌بازی‌ها را برحسب سن و سال كودك، به این صورت تقسیم كرد

 

 

 

كودكان زیر یك سال
کودک

 

تحقیقات نشان داده‌اند از زمانی كه نوزاد می‌بیند و بوها و صداها را تشخیص می‌دهد، می‌توان با در اختیار گذاشتن اسباب‌بازی‌های مناسب، توانایی‌هایش را افزایش داد و استعداد نوزاد را شكوفا كرد. برای این سنین باید اسباب‌بازی‌های سبك را انتخاب كنید. سعی كنید این اسباب‌بازی‌ها نرم، ضد حساسیت و دارای رنگ‌های روشن باشند و به هیچ وجه دارای لبه‌های تیز نباشند. رنگ روشن باعث جلب توجه بیشتر كودك می‌شود.‌ برای نوزادان خیلی كوچك كه هنوز توانایی بازی ندارند، بهترین وسایل، اسباب‌بازی‌هایی برای نگاه كردن و یا گوش دادن هستند كه شنوایی و بینایی كودك را تقویت می‌كنند. اسباب‌بازی‌هایی مثل جغجغه و امثال آن برای نوزادانی كه توانایی در دست گرفتن اجسام را پیدا كرده‌اند نیز بسیار مناسب هستند.

 

البته باید در مورد صدایی كه اسباب‌بازی‌ها تولید می‌كنند دقت كافی كنید. چون ممكن است این صداها از حد استاندارد فراتر باشند و به شنوایی كودك آسیب برساند، عروسك‌ها و حیوانات پارچه‌ای و نرم (البته ضدحساسیت) نیز برای دردست گرفتن و بلند كردن مناسبند اما مكلیدن و یا جویدن آنها توسط كودك می‌تواند خطرآفرین باشد. برای كودكی كه قادر به نشستن است، بهترین اسباب‌بازی، مكعب‌های پارچه‌ای و یا كتاب‌های پارچه‌ای با اشكال آشنا و رنگ‌های روشن می‌باشد. توپ‌ها و اسباب‌بازی‌های كشیدنی یا هل دادنی هم برای كودكی که می‌تواند چهار دست و پا حركت كند یا راه برود، بسیار سرگرم‌كننده‌اند.

 

 

 

كودكان یك تا سه ساله

 

كودكان در این سن فعالیت بدنی بسیار بالایی دارند و نیاز به اسباب‌بازی‌هایی دارند كه معمولاً یا از آنها بالا بروند یا آنها را برانند و حركت دهند، چیزی مثل سه‌چرخه. برای بازی‌های بیرون از محیط منزل و در فضای باز، اسباب‌بازی‌هایی مثل جعبه‌هایی مثل جعبه‌های بازی با شن بهداشتی، توپ‌های بادی بسیار بزرگ، حوض توپ و یا وسایل حفر زمین همگی گزینه‌های خوبی هستند. بچه‌ها در این سن عاشق بازی با اسباب‌بازی‌هایی به اصطلاح سرهم‌كردنی مثل پازل‌های ساده، لگوها و امثال آن هستند، همچنین از آلات موسیقی كوچك مثل پیانوهای اسباب‌بازی، شیپور و... و همچنین از گوش‌دادن به نوار كاست، لذت می‌برند.‌

 

جعبه‌های كاردستی و علمی، قطارهای برقی، ماشین‌های مسابقه و عروسك‌ها نقش مهمی در افزایش تجربه كودكان و آزمایش آنها در مقابل دنیای اطرافشان دارد.‌ داشتن یك دوچرخه بزرگ تر، اسكیت و اینگونه وسایل البته با در نظر گرفتن ایمنی كودك، می‌تواند ورزش‌های مناسبی برای كودك باشد
كودكان سه تا پنج ساله

 

كودكان در این سن دوست دارند كارهایی را انجام دهند كه مانند بزرگسالان جلوه كنند و موقعیت‌های خیالی برای خود به‌وجود می‌آورند. در این شرایط وسایلی از قبیل ماكت فضا‌های واقعی (مثل شهركی با پارك، رستوران، پمپ بنزین و اتومبیل و...) و عروسك‌ها و مبلمان عروسكی كمك بزرگی به كودكان می‌كند. دوچرخه، ماشین‌های كوچك نیز وسایل خوبی برای بازی كودكان این گروه سنی هستند.‌
كودكان شش تا نه ساله

 

جعبه‌های كاردستی و علمی، قطارهای برقی، ماشین‌های مسابقه و عروسك‌ها نقش مهمی در افزایش تجربه كودكان و آزمایش آنها در مقابل دنیای اطرافشان دارد.‌ داشتن یك دوچرخه بزرگ تر، اسكیت و اینگونه وسایل البته با در نظر گرفتن ایمنی كودك، می‌تواند ورزش‌های مناسبی برای كودك باشد. در اختیار گذاشتن مواد رنگی و یا مواد شمعی و آبرنگ و در كل وسایل نقاشی هم باعث بروز خلاقیت در كودك می‌شود. در ضمن بازی‌های كامپیوتری كه برای تمام گروه‌های سنی جذاب هستند، البته با در نظر داشتن سن كودك و آموزنده بودن بازی، می‌تواند برای این گروه سرگرم‌كننده باشد.
کودک

 

و در مراحل بعدی، كودكان و نوجوانان، خودشان سرگرمی‌های مختلفی برای خود بوجود می‌آورند از جمله پرداختن به ورزش‌های مختلف، بازی‌های كامپیوتری، نواختن آلات موسیقی، خواندن كتاب، گوش سپردن به موسیقی و... خطراتی كه در كمین كودك شماست‌ طناب و روبان و یا اسباب‌بازی‌های كه دارای سیم‌های بلند هستند، نباید در اختیار كودكان قرار گیرند چون خفگی و یا پیچیدن به دور دست و پای آنها وجود دارد.‌ خفگی ممكن است در اثر به دهان بردن و بلعیدن قطعات ریز اسباب‌بازی‌ها نیز صورت گیرد. سعی كنید اسباب‌بازی‌هایی برای كودك خود انتخاب می‌كنید كه عاری از هر گونه قطعات كوچك باشد چون حتی اگر آنها را نبلعد، ممكن است این وسایل را در گوش یا بینی خود فرو برد و به گوش آسیب برساند.‌ مراقب اسباب‌بازی‌هایی كه با تولید صداهای ناهنجار و یا بسیار بلند، بتوانند به اعصاب شنوایی كودك لطمه وارد كنند، باشید.‌ خود والدین (یا بزرگسالان) باید هر چند وقت یك‌بار اسباب‌بازی‌های كودك را بازبینی كنند تا از سلامت آنها مطمئن شوند و در صورت شكستگی و یا خطر آفرین شدن آنها، این وسایل را از دسترس فرزندشان دور كنند.‌ اسباب‌بازی‌های الكتریكی را به هیچ وجه در اختیار كودكان زیر سه قرار ندهید. این اسباب‌بازی‌ها برای كودكان بالای 8 سال مناسب‌تر هستند و البته باید، تحت نظارت شما از بین وسایل استفاده كنند.‌ در موقع خرید عروسك‌های پارچه‌ای به كلمه قابل شستشو توجه كنید و در اسباب‌بازی‌های الكتریكی نیز به دنبال استاندارد تایید شده باشید.‌

 

خود والدین (یا بزرگسالان) باید هر چند وقت یك‌بار اسباب‌بازی‌های كودك را بازبینی كنند تا از سلامت آنها مطمئن شوند و در صورت شكستگی و یا خطر آفرین شدن آنها، این وسایل را از دسترس فرزندشان دور كنند

 

سعی كنید كودك در هنگام بازی با وسایلی مثل دوچرخه، اسكوتر، اسكیت و... از مكانهایی مثل خیابان، پله، بالكن و استخر دور باشد.‌ قبل از اینكه اسباب‌بازی را در اختیار كودك قرار دهید، آنرا كاملاً از بسته‌بندی و پوشش خود خارج كنید. چون بسته‌بندی اسباب‌بازی‌ها می‌تواند باعث آسیب‌هایی مثل بریدگی، خفگی و... در كودك شود. عروسك‌ها و حیوانات پارچه‌ای را نیز بازبینی كنید و روبان و بندهای تزئینی این عروسكها را جدا كنید و از محكم بودن و جدانشدنی بودن چشم‌ها، بینی و دهان و... عروسك اطمینان حاصل نمایید.‌

 

 

 


بخش خانواده ایرانی تبیان

 

[ شنبه 21 خرداد 1390 ] [ 20:25 ] [ مامان مریم ] [موضوع : بازی و سر گرمی] [ ]
نظریه‌های مختلف در مورد بازی کودکان


نظریه‌های مختلف در مورد بازی کودکان● مقدمه

بازی ، فرایندی است همراه با تحرک ، احساس آزادی در انتخاب و ادامه ، لذت بخش و بدون هدف مادی ، که در اکثر حیوانات و انسان‌ها وجود دارد.
از جمله مظاهر عمده و کاملا مشخص رشد اجتماعی و رشد ذهنی شناختی بازی است. به این معنی که کودک کیفیت و هر دو نوع رشد خود و سایر جنبه‌ها ، مخصوص‍‌ا جنبه حرکتی را در بازی‌هایش منعکس می‌کند.

شاید به همین سبب است که از قدیم گفته‌اند کودکی که خوب می‌خورد، خوب می‌خوابد و خوب بازی می‌کند یقینا سالم است.
بازی فرایندی است که تقریبا در اکثر حیوانات و در همه افراد تا پایان عمر ادامه دارد که چند و چون آن بر حسب مراحل رشد و تکامل و تحت تاثیر عوامل مختلف است

بازی‌های کودکان کلا به بازی‌های فعال یا پویا و بازی‌های منفعل یا ایستا تقسیم می‌کنند.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

● بازی فعال و بازی ایستا

در بازی‌های فعال لذت از عملی که فرد انجام می‌دهد، ناشی می‌شود. مانند بازی دویدن یا ساختن چیزی. کودکان خردسال ، کمتر به این نوع از بازی‌ها می‌پردازند، در حالی که بازی‌های کودکان بزرگسال و نوجوان عمدتا فعال هستند.
در بازی‌های ایستا یا سرگرمی‌ها و تفریحات ، لذت از فعالیت‌هایی که دیگران انجام می‌دهند، ناشی می‌شود. مانند تماشای بازی دیگران یا حیوانات در تلویزیون و سینما.


● نظریه‌های بازی

▪ گروس: ارزش انطباقی

گروس ، شاید نخستین نظریه‌پرداز درباره بازی باشد

که در سال ۱۸۹۸ مشاهداتش را از بازی‌های انسان و متاثر از نظریه تکاملی داروین منتشر ساخت. او معتقد بود، بازی انسان از بازی حیوانات دیگر پیچیده‌تر است
. بازی را دارای ارزش انطباقی می‌داند و می‌گوید، بازی به کودکان فرصت می‌دهد که فعالیت‌های بزرگسالان را تمرین کنند و هدف خاصی از آن ندارند.

کودکان ابتدا به بازی‌هایی می‌پردازند که به رشد و تکامل مهارت‌ها حسی و حرکتی آنها می‌انجامد و بعدا به بازی‌هایی علاقمند می‌شوند و اقدام می‌کنند که روابط اجتماعی آنها را تسریع می‌کنند.


▪ فروید : بازی وسیله‌ای است برای کامروایی

زیگموند فرید ، معتقد است که

بازی به کودکان امکان می‌دهد، کامروا شوند و موثرترین وسیله برای این افراد است.

هنگامی که شخص بزگسال بین نهاد (هدایت شده بوسیله اصل لذت) و خود ( هدایت شده بوسیله اصل واقعیت ) تعارض را تجربه می‌کند، ناکام می‌شود و برای حل این تعارض و رفع ناکامی (آگاهانه یا ناآگاهانه) به راه‌حل‌هایی متوسل می‌شود.

وقتی یک کودک با چنین تعارضی مواجه می‌شود، می‌تواند با رسیدن به آرزوها یا امیالش در ضمن بازی ، تعارض پیش آمده را حل کند، مثلا با بازی کردن نقش افرادی که دوست می‌دارد (از قبیل والدین) ، تا بتواند میل و آرزوی خود (مثل آنها شدن) را ارضا کند.


▪ اریکسن: بازی به عنوان درمان


اریکسن از تحقیقات متعددش درباره بازی کودکان (دختر و پسر) ، دریافت که پسران به ساخت‌هایی علاقمندند که ایشان را فعال کنند.

در حالی که دختران به مرتب کردن ساخت‌های ایستا تمایل دارند. هر چند که این تعبیر و تفسیر اریکسن مورد انتقاد قرار گرفته است، لکن هنوز هم جنبه درمانی بازی مورد توجه است.

ولی در کودکان خردسال نمی‌توان از این روش استفاده کرد و بهترین روش همان بازی درمانی است. به این صورت ، که کودک ضمن بازی می‌تواند افکار و خواسته‌هایش را منعکس و بیان کند و درمانگر می‌تواند با توجه به نوع و کیفیت بازی‌های کودک ، مسائل او را دریابد و به کاهش تنش او کمک کند.


▪ پیاژه: بازی چون درون‌سازی و تحکیم


در نظریه رشد و تکاملی پیاژه ، بازی ازجمله اصول پایه برجسته نظریه او از مراحل رشد شناختی است.

به نظر پیاژه انطباق از تاثیر متقابل (فعل و انفعال) درون‌سازی و برون‌سازی ناشی می‌شود. کودک در فرایند درون‌سازی تجربه‌ها را در طرح‌واره یا روان موجود ادغام و یکی می‌کند و روشی که برای این امر بکار می‌برند به مرحله رشد شناختی ایشان بستگی دارد.


مثلا کودکان در مرحله حرکتی ، بازی‌هایی را تمرین می‌کنند که با فعالی

ت بدنی رضایت بخش همراهند. در سطح پیش عملیاتی به تدریج از بازی‌های عملی به بازی‌های نمادی (سمبولیک) منتقل می‌شود

. به این ترتیب کودک می‌تواند محیط طبیعی را به شکل نماد درآورد و سرانجام به بازی‌های وانمودی می‌رسد که به نظر بعضی از روان‌شناسان ، این مرحله با زمان ورود به مدرسه هماهنگ است.
تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

● چهرهای بازی


علاوه بر نظریه مذکور ، روان‌شناسان معاصر به تاثیر از آنها شش چهر زیر را در بازی‌های کودک کشف کردند.


▪ بازی ، برانگیخته درونی است نه سایت‌های فیزیولوژیک یا خواسته‌های اجتماعی.

▪ بازی با توجه به وسایل بیش از هدف‌ها مشخص می‌شود.

▪ بازی با پرسش من با این شی چه می‌توانم بکنم؟، هدایت می‌شود. بنابراین بازی غیر از کاوش است. زیرا در کاوش این سوال مطرح است: این شی چیست و با آن چه می‌توان کرد؟

▪ بازی متضمن وانمودی است روی کاربرد اشیا.

▪ بازی با آزادی از مقررات خارجی تحمیلی مشخص می‌شود.

▪ بازی متضمن فعالیت است.

● بازی بهترین وسیله است که کودکان:


به آنچه شخصا دوست دارند، بپردازند. مقررات لازم را شخصا وضع کنند. احساس هویت و استقلال کنند. مقدار وقت لازم و حتی زمان و مکان را شخصا انتخاب کنند. آنچه را که می‌خواهند تجربه کنند، کشف کنند، و بیاموزند.

به تبادل عاطفی با همسالان خود بپردازند. به میزان نیازشان لذت ببرند و خوشحال شوند. مسائل زندگی را در خود تجربه کنند، به درون‌سازی و برون‌سازی بپردازند.

امیال سر کوفته خود را ارضا کنند، تشنج‌های خود را کاهش دهند و از بین ببرند. مهارت‌های حسی حرکتی خود را رشد و گسترش دهند.
در دنیای خیالی خود فرو روند. نقش‌های جنسی خود را دریابند، به خلاقیت برانگیخته شوند. با انظباط‌های لازم جهت زندگی جمعی آشنا شوند و خود را در خویشتن رشد و گسترش دهند.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد
● خصایص بازی کودکان

بازی کودکان تحت تاثیر سنت است، به این معنا که در بازی‌های خود از بزرگسالان تقلید می‌کنند.
بازی از الگوی قابل پیش‌بینی رشد و تکامل ، پیروی می‌کند.


▪ چهار دوره بازی

برای کودکان چهاردوره یا مرحله نام می‌برند که به قرار زیر است:

۱) مرحله کاوشی:

که تا حدود ۳ ماهگی است و بازی کودکان عمدتا عبارت است از: نگاه کردن به اشخاص و اشیاء و احیانا کوشش برای گرفتن اشیایی که جلو چشمشان می‌گیرند. بعد از آن کودک سعی می‌کند همه چیز را بگیرد، زیرا می‌تواند حرکات اعضای بزرگ بدنش را تا حدی کنترل کند.

۲) مرحله اسباب‌بازی :

از یک سالگی آغاز و بین ۵ و ۶ سالگی به اوج خود می‌رسد. در این دوره ، کودک با اسباب‌بازی‌ها ، بازی و آنها را جاندار می‌پندارد و با آنها صحبت می‌کند و آنها را تنبیه یا تشویق می‌کند

.
۳) مرحله بازی حرکتی و نمایشی:

معمولا پس از ورود به مدرسه ، بازی‌های کودک ، عمدتا حرکتی و نمایشی است، جز هنگام تنهایی که ممکن است به اسباب‌بازی‌های خود پناه ببرند. در این مرحله کودک به بازی‌های ورزشی و جمعی می‌پردازد.


۴) مرحله بازی رویایی: که حدود بلوغ شروع می‌شود و کودک دیگر به فعالیت‌های بازی علاقه نشان نمی‌دهد و بیشتر اوقاتش را در بازی‌های رویایی صرف می‌کند.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد
▪ بازی در جریان افزایش سن کودک


تعداد فعالیت‌های بازی با افزایش سن بیشتر می‌شود. البته وجود امکانات و همبازی‌ها در این اصل مؤثر است.

با افزایش سن ، بازی شکل اجتماعی پیدا می‌کند و کودک از محوری بیرون می‌آید. تعداد همبازی‌ها با افزایش سن کمتر می‌شود.

بازی روز به روز خاصیت جنسی پیدا می‌کند و کودکان خردسالی که بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های دخترانه و پسرانه برایشان فرقی نمی‌کرد، با افزایش سن ، به بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های گروه جنسی خود متمایل می‌شوند که طبعا عامل فرهنگ جامعه در این تمایل بسیار مؤثر است. با بزرگ شدن بازی کودک کمتر فعالیت بدنی دارد.

تقریبا نزدیکی‌های بلوغ علاقه به بازی‌های فعال به حداقل می‌رسد و او بیشتر به بازی‌های سرگرمی و تفریحی علاقمند می‌شود، از قبیل گردآوری مجموعه‌های مختلف.


▪ بازی و سازگاری اجتماعی کودک


بازی سازگاری کودک را پیش‌بینی می‌کند. نوع بازی ، تنوع فعالیت‌های بازی و مقدار زمانی که کودک در بازی صرف می‌کند، همگی وضع سازگاری شخصی و اجتماعی او را نشان می‌دهد

. مثلا کودکی که عمدتا به بازی‌های انفرادی و انزوایی می‌پردازد، در حالی که همسالانش با همدیگر بازی می‌کنند، معمولا سازگاری ضعیفی دارد. در بازی کودکان تنوع محسوسی وجود دارد.

اگر چه همه کودکان همانند و قابل پیش‌بینی بازی را طی می‌کنند، اما همه آنها به شیوه همانند و در همان سن بازی نمی‌کنند.

[ دوشنبه 23 اسفند 1389 ] [ 12:21 ] [ مامان مریم ] [موضوع : بازی و سر گرمی] [ ]
کتاب
پرورش تخیل ******


آیا کودک شما درگیر بازی های وانمودی می شود؟ برای ساختن دنیا ی فانتزی کودک خود، در یک

جعبه یا گوشه ای از اتاق، چیزهایی را که کودک تان را به بازی های وانمودی بر می انگیزانند، قرار دهید

. این جعبه یا گوشه ی اتاق ممکن است دارای:


سبد پلاستیکی بزرگ،جعبه ی مقوایی، جعبه ی خالی یا بزرگ برای ساختن خانه


لباس های کهنه ،کفش، کوله پشتی و کلاه

تلفن قدیمی،دفترچه تلفن های قدیمی و مجله های کهنه

ظرف  های آشپزی،ظرف های پلاستیکی غذا ،گل مصنوعی و دستمال سفره

حیوانات پارچه ای و عروسک هایی در اندازه های مختلف

تکه پارچه ،پتو ،ورقه های کهنه برای ساختن لباس یا قلعه

چیزهای مناسب برای  یک بازی وانمودی ویژه همچون "رفتن به سفر" ، از جمله کارت پستال،

بلیت های استفاده شده ی هواپیما ،سکه های  خارجی ،عکس هایی برای تعطیلات

نوشت افزار برای نوشتن پیام های تلفنی، نوشتن یادداشت ها لیست خرید و... باشند

ترجمه ی مهوش کلهر

http://love-story-e.mihanblog.com/post/266

کمابیش همه ی کودکان علاقه مند به خلق و نمایش چیزهای تازه هستند تا بتوانند اعتماد به نفس خود را تقویت کنند. شما می توانید با پشتیبانی از کودک و همکاری با او، خلاقیت او را پرورش دهید.

بزرگ ترین پشتیبان فرزندتان باشید. او را به خاطر اینکه بی همتاست، تحسین و تشویق کنید.
در باره ی او پیش داوری نکنید. اطمینان پیدا کنید که فرزندتان هنگام بروز استعدادهایش احساس راحتی و آزادی می کند.
همراه با فرزندتان جنبش و حرکت داشته باشید. هنگام خواندن داستانی با او، از خودتان احساس و حرکت نشان دهید تا داستان، واقعی ترجلوه کند.
از ابزار گوناگون استفاده کنید. وسایل جالب و خنده دار دم دست داشته باشید تا حس بازیگری در فرزندتان تقویت شود.
از صدا بهره بگیرید. هنگام خواندن کتاب با فرزندتان با یکدیگر صدا سازی کنید.
خودتان را رها کنید. رادیو را روشن کنید  یا آهنگ مورد علاقه ی فرزندتان را بگذارید و تا وقتی که می توانید با او برقصید.
فعال باشید. با نشان دادن احساس آزادی و راحتی در رفتارتان، خود به خودبه فرزندتان نشان می دهید که آزادی بروز این احساسات چقدر می تواند سرگرم کننده باشد.
برگردان: ناهید خستو

http://love-story-e.mihanblog.com/post/266

کتابخانه ویژه کودک تان را بسازید!


جمع آوری کتاب ها

به یک گنج یاب تبدیل شوید! حراجی در کتاب فروشی ها را دنبال کنید، به فروشگاه های مختلف خانگی و مکان فروش کتاب های دست دوم سر بزنید.

برنامه ای برای مبادله کتاب با دوستان، همسایه ها وکتابخانه مدرسه داشته باشید
.
خانواده و دوستان خود را تشویق کنید در جشن ها و مناسبت ها به کودک شما کتاب هدیه کنند.

کتاب های غیر داستان با کیفیت و مجله های مناسب برای کودکان را فراموش نکنید!


http://love-story-e.mihanblog.com/post/266
                         
آماده کردن کتابخانه

برای ساخت کتابخانه، یک جعبه مقوایی یا چوبی و یا بخشی از کتابخانه خانه می تواند کتابخانه خوبی برای کودک باشد. به همراه کودک تان  کتابخانه اش را تزیین و آماده استفاده کنید.

مکان مشخصی را برای کتابخانه کودک تان درنظربگیرید تا او به راحتی به کتاب هایش دسترسی داشته باشد. گوشه دنجی در اتاق کودک یا درصورت علاقه او به حضور در جمع خانواده، گوشه ای دراتاق نشیمن می تواند مناسب باشد.

به کودک کمک کنید تا کتاب ها را با یک نظم  مشخص بچیند، به طوری که بتواند کتاب مورد نظرش را به آسانی بیابد.

برای نمونه بخشی برای کتاب های مورد علاقه اش، بخشی برای کتاب های مربوط به حیوانات، قسمتی دیگر سرگرمی ها و ... .

روی کتاب ها برچسبی بزنید که نشان دهنده مالکیت کودک باشد و هویت جدیدی هم به کتاب های قدیمی بدهد.
می توانید خودتان برچسب ها را درست کنید و یا ازبرچسب های آماده که توسط تصویرگران کتاب کودک طراحی شده ودر سایت های مختلف موجود است استفاده کنید.
[ دوشنبه 23 اسفند 1389 ] [ 10:02 ] [ مامان مریم ] [موضوع : بازی و سر گرمی] [ ]
دلایل پیشگیری بعضی از والدین از بازیهای کودکان چیست؟

والدین باید نسبت به فواید و اثرات مثبت و سازنده بازی و اسباب بازی ها آگاهیهای لازم را کسب نمایند. متأسفانه به دلیل دیدگاه سنتی نسبت به تعلیم و تربیت کودکان فاصله زیادی از دیدگاههای علمای جدید تعلیم و تربیت و روانشناسی دارند، و به جرأت می توان گفت حتی از دیدگاه دین مبین اسلام و سیره ائمه اطهار(ع) نسبت به بازی کودکان نیز مطلع نیستند.


بازی برای کودک یک امر طبیعی است و مانند تنفس، برای حیات، شادابی و طراوت کودک ضرورت دارد. اسباب بازی مناسب زمینه تحقق و غنا بخشیدن به بازی کودک را فراهم می آورد.

بازی با گل، خاک، شن و آب مورد علاقه کودکان و جزء بهترین، سازنده ترین، لذتبخش ترین و ارزانترین اسباب بازی ها محسوب می شوند. ولی با کمال تأسف باید گفت اکثر والدین، کودکان پاک طینت و آشنای به طبیعت و سرشت خویش را از بازی با چنین اسباب بازی هایی محروم و ناکام می کنند.

روزی پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) بر کودکانی عبور کرد که مشغول خاک بازی بودند. بعضی از اصحاب، آنان را از بازی نهی کردند، پیامبر گرامی(ص) فرمودند: بگذارید بازی کنند. خاک چراگاه کودکان است.

دلایل متعددی برای پیشگیری والدین از بازیهای کودکان وجود دارد که مهمترین علل آن به شرح زیر است:

* عدم اطلاع و آگاهی والدین از اثرات مثبت و سازنده بازی، در پیشگیری و حل مشکلات روحی و روانی کودکان* کثیف شدن لباس کودکان: کودک نیاز شدیدی به جست و خیز و تحرک دارد، و هر چیزی که مانع تحرک و آزادی کودک شود برای رشد، سلامت و شادابی او مضر است. بازی به عنوان رفتاری پویا، فعال و سازنده برای کودک به منزله تنفس برای انسان است. اگر به کودکی بگوییم بازی نکن، ندو یعنی بمیر و نفس نکش. لذا بر والدین است که بستر و فضای مساعدی برای بازی و تحرک او فراهم نمایند.

مثالی که ارائه شد، گویای این واقعیت است که بعضی والدین به خاطر کثیف شدن لباس، کودک را از نیاز اساسی و ضروری بازی محروم می کنند.

شیرین امروز خیلی آراسته شده است، لباس، پالتو و کفشهای نو بر تن دارد. او خوشحال است، چون اکثر نگاههای دختران همسال خود را متوجه خود می بیند. دخترک به یاد سفارشهای مادر است که او را از کثیف کردن لباس تازه اش بر حذر داشته است، ولی وجود سایر کودکان که در مجاورت او مشغول بازی هستند او را وسوسه می کند.

ـ مادر، می شود بروم با آنها بازی کنم؟

ـ چه می گویی می خواهی لباست را کثیف کنی؟

دخترک ساکت می شود و این بار سنگریزه های کوچک را از زمین برداشته به بازی مشغول می شود ولی مادر:

سنگها را بریز زمین، مگر نمی بینی خاکی هستند و دستها و لباست کثیفت می شود.

شیرین غمگین می شود و فکر می کند تقصیر لباس تازه اش است و با تنفر به آن نگاه می کند. خم می شود تا بر روی شن خطوط ترسیم کند، ولی باز هم مادر:

ـ باز هم شروع کردی؟ بلند شو، لباست کثیف شد! 

کودک در می یابد که به خاطر لباس نو، نباید بازی کند، لذا بهتر است به خانه برگردد. در راه بازگشت به خانه، او دیگر متوجه نگاههای تحسین آمیز همسالان خود نبود. او در آرزوی لباس کهنه خود بود تا بتواند خیلی راحت با شن، خاک، سنگ و توپ به بازی مشغول شود 


انتخاب پوشاک نباید باعث شود تا بچه ها احساس کنند زندانی لباس هستند و چون لباس گران قیمت و جدیدی پوشیده اند بنابراین حق بازی کردن ندارند. در این مواقع بهتر است لباس گران قیمت برای آنها نخرید. لباس کودک باید سبک، راحت و گرم باشد و مانع جست و خیز او نشود.

بچه های طبیعی (سالم و راحت) هیچ گونه علاقه خاص مادرزادی نسبت به پوشاک ندارند. آنها ممکن است کت یا بلوزشان را در محلی رها کنند که یادشان نیاید آن محل کجا بوده است. ولی اگر پدر و مادرها نسبت به لباس پوشیدن وسواس داشته باشند آن را به فرزندانشان هم منتقل می کنند.

این نوع کودکان آنهایی هستند که از ترس کثیف یا پاره شدن شلوارشان از بازی با دیگران و یا بالا رفتن از درخت خودداری می کنند. به نظر می رسد بازی و خوشحالی کودک بیش از لباس اهمیت دارد و انتقادات دیگران از لباسهای کثیف کودک نیز از بازی و لذتی که از آن برده است، کم ارزش تر می باشد.
[ يکشنبه 22 اسفند 1389 ] [ 18:30 ] [ مامان مریم ] [موضوع : بازی و سر گرمی] [ ]
صفحه قبل 1 2 3 صفحه بعد